אלו 5 הטיפים שילוו אתכם השנה בדרך להתנהלות כלכלית נכונה

Frame 2.png

אלברט איינשטיין טען פעם שלעשות אותו דבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות מעיד על חוסר שפיות. מהצד השני, ועם כל הכבוד לאלברט: הוא לא גר בישראל, עמד כל בוקר בפקקים, לא היו לו על הראש ילדים, זוגיות, משק בית, עבודה אינסופית, והוצאות שפשוט מגיעות מכל הכיוונים. בדבר אחד הוא לגמרי צדק: אפשר ורצוי לאמץ הרגלים חדשים כדי לקבל תוצאות טובות יותר. במיוחד עכשיו, שהשנה רק התחילה ועדין יש לנו הזדמנות לעצור לרגע את המרוץ היומיומי, לתכנן את ההצלחה לתקופה הקרובה וליצור שינוי משמעותי שיוריד את הלחץ גם מהמחשבה וגם מהכיס. הדרך הכי טובה לעשות את זה היא ללמוד כמה טריקים חכמים שיעזרו לנו ליצור הרגלים כלכליים חדשים. - אז יאללה שנתחיל?  

1. השנה התשלומים הם רק להוצאות גדולות 

זה לא סוד שרכישה בתשלומים היא בעצם הלוואה ללא ריבית שאותה נצטרך מתישהו להחזיר. הרבה פעמים ״נעבוד על עצמנו״ שזה לא נורא, זה ממש סכום קטן, מה כבר יהיה. אז זהו, ככל שנחלק יותר דברים לתשלומים כך ניצור עוד ועוד חובות קטנים, בלתי נגמרים, שילוו אותנו גם לחודשים הקרובים וישבשו לנו את התזרים החודשי - לכן השנה נפסיק לבצע תשלומים של הוצאות מוכרות שחוזרות על עצמן כל חודש כמו: קניות בסופר, דלק, או ביקור במספרה וכשנמצא את עצמנו בקופה מול החלטה: לפרוס או לא לפרוס? תמיד נבחר להישאר בשליטה ולהשתמש בתשלומים (זכרו שזו הלוואה לטווח ארוך) אך ורק להוצאות גדולות חד פעמיות.  

2. קנו לעצמכם מתנה: חיסכון שנתי

בינינו, הרבה יותר קל לנו להוציא כסף כאן ועכשיו מאשר לחסוך אותו לעתיד. כאילו, הרי עבדנו קשה, מה לא נקנה לעצמנו איזה מתנה? ברור שכן, מגיע לנו. אבל זכרו: גם חיסכון הוא מתנה שאנחנו ניתן לעצמנו, רק בעתיד הקרוב או הרחוק. לכן השנה אנחנו פשוט נהפוך את החיסכון החודשי שלנו להרגל קבוע. בין אם זה  10 שקלים או 1000 זה ממש לא משנה, ההרגל קובע ולא הסכום! חשוב שנעקוב אחר המספר האחד ב-riseup שלנו וכבר בתחילת החודש נשגר חלק מההכנסה שלנו לחיסכון חודשי בצורה אוטומטית כמו הוראת קבע - הטריק פה הוא שיטת ה-״שגר ושכח״, כזה שלא דורש מאמץ ואז זה באמת חיסכון מוצלח. אז תנו לעצמכם חיסכון מתנה לשנה החדשה. 

Artboard Copy 7.png

3. לחיות השנה טוב עם הכסף שלנו, ביחד

אומרים שביום שהכסף לא נכנס מהדלת, האהבה בורחת דרך החלון. אבל זה ממש לא נכון. אנחנו בוחרים לשלם מחירים, זוגיים או כלכליים, על הפקדת ההתנהלות הכלכלית של משק הבית שלנו רק לצד אחד. זה מביא אותנו לויכוחים במקום לתיאום ופירוד במקום לחיבור שייטיב איתנו כלכלית. קבעו כבר היום לשבת יחד לשיחה על המצב הכלכלי שלכם, תסתכלו להוצאות וגם לחלומות שלכם לעתיד בעיניים, ותתחילו לקבל החלטות נכונות. למה? כי שאתם במעקב ושניכם מנהלים במשותף את ההכנסות וההוצאות, תוכלו יחד גם לקבוע סדרי עדיפויות, לחסוך ולהתקרב כזוג. 

mock_all_screens.png

4. שנה חדשה היא הזדמנות לבחירה: מה כן ומה לא

חשבתם פעם להקציב מראש כל חודש כסף לזמן איכות זוגי או משפחתי? אנחנו עובדים קשה, ויש לנו את השליטה להחליט לאן הכסף שלנו הולך: על פיצות או מנגד על יום בחודש של זמן איכות רק לנו. ובכלל, הכי טוב שפשוט נתכנן מראש, למשל, חוגים לילדים זה חשוב אבל גם לא להיות במינוס זה חשוב. אז בשנה החדשה נקבע מראש לכמה חוגים נתחייב רק בהתאם לכסף הפנוי שלנו, והאם להעסיק מטפלת או להירשם לצהרון. בשורה התחתונה, לחיות טוב עם הכסף שלנו ממש לא אומר שצריך להיות בצנע, להפך, ברור שמותר לנו ליהנות ואפילו רצוי לצאת ליום כיף זוגי! וכמו כל דבר אחר בחיים רק בואו נעשה את זה באיזון. 


5. השנה פשוט נאמין בעצמנו שאפשר  

אם נכשלנו בעבר, אנחנו עלולים לחשוב בטעות שבפעם הבאה לא נצליח. אבל בואו ננשום עמוק, באמת שהכל בסדר, התחושה הזאת טבעית. לכן השנה ננקה את העבר ונתחיל מהתחלה, כי מבחינתו מה שחשוב היא תחושת המסוגלות העצמית שלנו: היא עזרה לנו בילדות, גם בזוגיות ובטוח בעבודה. והיא פה איתנו גם בצמיחה הכלכלית. כי כבר למדנו שאפשר לשנות הרגלים, אפילו אם בהתחלה זה בקטנה, כמו לשים מאה שקל בצד כל חודש לחיסכון ולהתחיל לנהל שיח פנימי של פתרונות ולא רק של בעיות. בעיקר הטיפ הכי חשוב פה הוא שלא משנה מה יקרה השנה, תמיד נזכור שיש לנו את הכוח להאמין בעצמנו, לשנות הרגלים ולחיות טוב עם הכסף שלנו.
 
 
לסיכום, הכי טוב זו התחלה חדשה.
ודרך אגב, אם יש לכם זמן, תעבירו את הידע שלכם הלאה, לאלה מאיתנו שפחות יודעות ויודעים כיצד לשפר את חייהם הכלכליים. תציעו להם שיחה, תנו להם עצה טובה ותזכירו גם להם - שתמיד אפשר להתחיל מהתחלה 💪

 

מוזמנות ומוזמנים להגיב פה למטה, 
לשתף ולספר לנו מה חשבתם על המאמר 

מערכת riseup

  • Facebook
  • Twitter
  • Tumblr Social Icon
  • Instagram