נסענו לדבר על הטאבו הגדול מכולם: הכסף שלנו

כמו רבים בעולם החינוך, גם אני התחלתי לעבוד בלי לדעת מה תהיה המשכורת שלי בסוף החודש.

מאז שאני זוכרת את עצמי אני עוסקת בהדרכה ובחינוך. מגיל צעיר הדרכתי בקייטנות, בתנועת נוער ובמחנות קיץ. גם בשירות שלי מילאתי תפקידי הדרכה והיה ברור לי שהמשך הדרך הוא ללמוד הוראה. כשקיבלתי את משרת ההוראה הראשונה שלי שאלתי את המנהלת מה תהיה המשכורת שלי והיא לא ידעה לענות, ואמרה שאראה בתלוש בסוף החודש. וכך, בלי מושג מה תהיה המשכורת – התחלתי לעבוד.

החוויה הזאת היא מנת חלקם של לא מעט מורים – אין לנו מושג כמה כסף יש לנו.

התלוש מסובך ומשתנה מדי חודש, ומאוד קשה לעקוב אחרי הכסף שנקבל בסוף החודש.

לא רק המעקב לא קל.

כל העיסוק בכסף הוא לא פשוט ולא נוח, ולכן רובנו פשוט נמנעים ממנה.

אבל כידוע, טאטוא מתחת לשטיח לא מעלים בעיות, והיי, יש לנו כאן בעיה.

אחרי עשר שנים כמורה, התרחש אצלי שינוי בנושא: ממש במקרה נחשפתי ל- riseup, סטארטאפ כלכלי חברתי שהמשימה שלו היא לעזור לחברה הישראלית לצמוח כלכלית. הבנתי שאני רוצה להיות חלק מיצירת השינוי והצמיחה, לתת נוכחות לפיל שבחדר, לנושא הכל כך מרכזי הזה שכל כך מפחיד לגעת בו.

מתוך ידיעה כמה לחץ כלכלי פוגע ביכולת הריכוז בעבודה, אנחנו רוצים לאפשר לצוותי חינוך להתרכז בעשייה החינוכית, בלי להיות טרודים בשאלה האם יצליחו לסגור את החודש.

מבחינתי RiseUp היא המשך ישיר של עבודתי החינוכית: מקום שפועל ליצירת שינוי אמיתי ועמוק.

יש לנו ב-RiseUp, חלום לעזור לחברה בישראל לצמוח כלכלית: להפחית את הלחץ הכלכלי, ולאפשר קבלת החלטות כלכליות בראש שקט, מתוך תחושת שליטה ומודעות.

בשביל לממש את החלום הזה יצאנו לדבר על כסף, ובחרנו להתחיל מצוותי החינוך. השאיפה שלנו היא ליצור שינוי עומק – וברור לנו שמורים ומורות הם השותפים הטבעיים לדבר הזה. הבחירה של מורים ומורות במקצוע שבו הם משפיעים על הדור הבא, הביאה אותנו להחלטה שברצוננו להגיע לכל אחד ואחת מהם, ויחד לבשר את הבשורה שאפשר אחרת.

אבל איך? מה יכול להיות אחרת? הרי משכורות המורים יישארו פחות או יותר אותו דבר, על זה אין לנו השפעה. אבל על ההחלטות שלנו ועל השיקולים שיעזרו לנו לקבל אותן – כאן כבר יש לנו מרחב וזה בהחלט בידיים שלנו. התזרים של riseup נותן לנו ידע ברור ונגיש: כמה נכנס, כמה כבר יצא וכמה נשאר להוציא, והידע הזה נותן המון כוח. כוח שמחולל שינוי.

והשינוי אכן מתרחש: אחת המורות שהשתתפה במפגש סיפרה שבעקבות השימוש בתזרים של riseup יש לה יותר חשק להיכנס לתחום שעד עכשיו היה נדחה לסוף רשימת המשימות. עבור משתתף אחר – המפגש היה קריאת התעוררות,

״אנחנו ׳קמצנים בתודעה ופזרנים בהתנהלות׳. הפער הזה בין מה שאנחנו חושבים לבין מה שקורה בפועל הוא מה שלפעמים מכניס אותנו ללופ של פלוס-מינוס״

או כמו שסיכם אופיר נפתלי, מנהל מחלקת הנוער בבאר שבע, ששמע אותנו ׳המפגש עם riseup עשה לי סדר ועזר לי לדעת מה אני יודע ומה אני לא יודע, ועכשיו- אפשר להתקדם׳. עם המשובים האלה והתגובות על השינוי שמתחיל אנחנו ממשיכים בדרך אליכם, היינו כבר בעשרות בתי-ספר ופגשנו מאות מורים, ואנחנו בדרך לכל 150,000 המורים והמורות בישראל, ליצור יחד את השינוי ולצמוח כלכלית.

נתראה,

מעיין רבינוביץ

אשת חינוך בצוות הצמיחה של riseup

 

קריאה נוספת

Frame
Maanak7
Mortgage