בואו נדמיין מציאות פיננסית חדשה

בנקאות פתוחה

זה לא סוד שהמערכת הפיננסית בישראל לא השתנתה בצורה משמעותית בעשרות השנים האחרונות ושהאינטרסים שלה הם לא בהכרח תמיד לטובת הלקוח.

אבל אנחנו על הגבול של שינוי גדול. שינוי שיחזיר את השליטה במידע הפיננסי ששייך לכל אחד ואחת מאיתנו, לידיים שלנו. ולראשונה יאפשר לו לעבוד לטובתנו.

בשנת 2015 ועדת שטרום שינתה הכל כשהיא הכריזה על כניסת הבנקאות הפתוחה לארץ ובנתה את התשתית לכניסת שחקנים חדשים מתחומי הטכנולוגיה והסטארט-אפים אל השוק הפיננסי. זהו מהלך מהפכני שפותח את התחרות בשוק למוצרים פיננסים חדשים, בצורה שעד היום לא הייתה זמינה לישראלים וישראליות.

אני מכיר אישית את המהפכה הזאת מאירופה; כשגרתי בשבדיה שימשתי כסמנכ״ל הטכנולוגיה של קלרנה, בנק דיגיטלי בינלאומי עם 100 מיליון לקוחות. הייתי מעורב בחקיקה האירופית המקבילה של הבנקאות הפתוחה וראיתי במו עיניי איך השינוי הרגולטורי הזה יכול ברגע אחד לאפשר לחדשנות טכנולוגית בשוק הפיננסי לפרוח ולשפר דרמטית את מצבם של הצרכנים. לא לקח זמן רב עד שאנחנו והרבה שחקנים חדשים נכנסנו לשוק והבאנו איתנו המון הזדמנויות חדשות ללקוחות.

כשחזרתי לישראל בתחילת 2016, הבנתי שיישום הבנקאות הפתוחה כאן הוא אחד הדברים המשמעותיים שאני יכול לתרום בו לחברה הישראלית. היום אני, ביחד עם אנשי ונשות אגף התקציבים, ח״כ לשעבר רועי פולקמן, יו״ר רשות ניירות ערך ענת גואטה וצוותה ועוד טובות וטובים, לוקחים יוזמה פעילה מול הכנסת ובנק ישראל לקידום חוק נותני שירותי המידע הפיננסי. אני יודע שבבנקאות הפתוחה טמון הפוטנציאל ליצור מערכת חדשה שתאפשר לישראליות וישראלים ליהנות משירותים שמותאמים להן ולהם באופן פשוט, אוטומטי ומאובטח, ממש כמו בשבדיה ואירופה.

למה זה כל כך חשוב?

זה חשוב כי זה אומר שהמידע הפיננסי שלנו יתחיל לעבוד לטובתנו.

היום אנחנו חיים בעולם שבו הבנקאות והמוסדות הפיננסים אליהם התרגלנו פשוט יצרו מציאות משונה.

ברגע שהצטרפנו לבנקים הקיימים, נמנעת מאיתנו הגישה אל האפשרויות הכלכליות שבחוץ. וכשהמידע האישי ששייך לנו, נשמר נעול באתרים שלהם, רק הם מחליטים מה לעשות איתו. הם יכולים למשל להציע לנו הלוואה בדיוק בנקודת החולשה שבה הם מזהים שאנחנו במינוס. ואם ביקשנו הלוואה, או ייעוץ, היום אין לנו דרך להשוות מחירים או אפילו לקבל הצעה מתחרה – המערכת סגורה.

מהפכת הבנקאות הפתוחה משנה את מאזן הכוחות בין הגופים הפיננסים ללקוחות. לראשונה אנחנו נוכל לנוע בחופשיות בין חברות פינטק וסטארט-אפים בצורה מאובטחת וליהנות מההזדמנויות החדשות שהיא מביאה איתה. שירותים כאלה יאפשרו לכולנו להשתמש במידע שלנו באופן יומיומי כדי להשוות מחירים בזמן אמת ובלחיצת כפתור פשוטה. לקבל הצעות שמתאימות ספציפית למשק הבית וליכולות הכלכליות שלנו, ולהתייעץ עם מומחים שמבינים שבעולם שאנחנו חיים, חייבים להיות גמישים, זריזים ושהאינטרסים שלהם יהיו קודם כל ההצלחה שלנו.

המציאות בה העולם הכלכלי הוא מורכב וקשה להבנה עומדת להשתנות ולהפוך את ההתנהלות הכלכלית שלנו לעניין פשוט, מהיר ומשתלם יותר.

עכשיו כבר אפשר להתחיל לדבר על עולם בו סביב כל שאיפה כלכלית שלנו יעמדו אפליקציות ושירותים שיעזרו לנו להגשים אותן בצורה פשוטה ומותאמת אישית – המציאות בה העולם הכלכלי הוא מורכב וקשה להבנה עומדת להשתנות ולהפוך את ההתנהלות הכלכלית שלנו לעניין פשוט, מהיר ומשתלם יותר.

ככה זה עובד

ניתן לחבר את חשבונות הבנק והאשראי בכמה קליקים ללא צורך במתן פרטי משתמש וסיסמא. ניתן לבדוק אילו בנקים וחברות אשראי אפשר לחבר לשירות של רייזאפ בעמוד בנקים וחברות אשראי בחיבור עם RiseUp

השימוש בטכנולוגיה של הבנקאות הפתוחה יגרום למידע שלנו, להתחיל לעבוד בשבילנו.

המידע שלכוד בבנקאות הישנה: OUT

אינסוף האפשרויות בבנקאות הפתוחה: IN

 

חודש ראשון חינם

 

ב-RiseUp כבר יצאנו לדרך

כשהקמנו את riseup היה לי ברור שאם אנחנו רוצים להחזיר את השליטה במידע הפיננסי שלנו, לידיים שלנו, וליצור מערכת שדואגת לצמיחה שלנו, אנחנו לא יכולים להמתין לאחרים. פשוט היינו חייבים לצאת לדרך. לכן פיתחנו את התזרים, מוצר טכנולוגי מתוחכם שמרכז את כל המידע מהחשבונות הפיננסים שלנו במקום אחד, לומד את דפוסי ההתנהגות הכלכלית היומיומית שלנו וצופה מראש איך החודש עומד להסתיים, עוד לפני שהוא בכלל התחיל. והכל בהקפדה על חווית משתמש פשוטה להבנה, ומענה אנושי שזמין לפני כל החלטה.

אבל זה לא מספיק. חיי היומיום שלנו דינמיים ולא תמיד קל לנו לקבל החלטות נכונות בלחץ תוך כדי תנועה. לכן דאגנו שהתזרים יעדכן אותנו דרך הוואטסאפ בצורה אקטיבית בכמה כסף נכנס, כמה כסף יוצא וימליץ מתי לעצור.

בעתיד הקרוב אנחנו גם נאפשר גישה ייחודית למוצרי חיסכון נוספים, בעלות שקשה להשיג לבד, מתוך האמונה שלכל משפחה בישראל מגיעה ההזדמנות לצמוח כלכלית.

דרור עמיצור, אחד הלקוחות שלנו סיכם את המעבר שלו מעולם הבנקאות הישנה אל riseup בתובנה הבאה:

״קל זה הנכון ואם זה קל אתה תחזיק מעמד, אם זה קשה, אתה לא תשרוד״

וזה בשבילי הסימן הכי אמיתי שאנחנו עושים פה משהו גדול, בצורה נכונה.

הצעד הראשון בדרך לבנקאות הפתוחה

לאחרונה השקנו את שיתוף הפעולה הראשון בישראל בתחום הבנקאות הפתוחה.

מהיום לקוחות רוב הבנקים יכולים להתחבר במהירות אל RiseUp, לשלוט בעתיד הכלכלי שלהם ולהתחיל ליהנות משירותים פיננסים בעלי ערך ממשי למשק הבית שלהם.

זה משהו שיכול להתקיים בזכות העובדה שכבר לפני כמה שנים הבינו בבנק דיסקונט את הערך האסטרטגי שהבנקאות הפתוחה יכולה להעניק ללקוחות שלהם, וכמונו גם הם לקחו החלטה אמיצה שלא להמתין לרגולציה שתחייב אותם להיפתח אל הבנקאות החדשה, ופשוט לצאת לדרך.

אני מאמין שזה רק עניין של זמן עד ששאר הבנקים והמוסדות הפיננסים יצטרפו למהפכה ?

בנתיים אפשר לעקוב בפייסבוק, לשאול במייל, ולדבר איתנו בכל עניין בקהילה שלנו

מבטיח להמשיך ולעדכן.

שלכם,

יובל סמט

קריאה נוספת

Frame
Maanak7
Mortgage